Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Aktuální počasí

Počasí dnes:

17. 6. 2019

poloj

Bude skoro jasno až polojasno, přechodně až oblačno. Denní teploty 23 až 27°C. Noční teploty 16 až 12°C.

Obsah

ULICE NAPAJEDLA

Ulice Napajedla
- Kudy staří Znojemčané dobytek k řece hnali -
Znojmo mívalo od nepaměti problém se zásobováním pitnou i užitkovou vodou. Ražba hlubších studní ve sklepech měšťanských domů narážela na skutečnost, že Znojmo stojí na tvrdém skalním podloží vysoko nad řekou. K pokrytí tohoto deficitu byl proto od nepaměti využíván neomezený zdroj vody v řece Dyji pod městem. Název ulice Napajedla dobře vystihuje, kudy staří Znojemčané hnali svůj žíznivý dobytek a kudy také vozívali v sudech říční vodu pro potřeby řemeslných dílen ve městě. Z někdejšího hlavního tržiště na Dolním rynku (Masarykovo nám.) se na Napajedla dostaneme ulicí U Brány. Toto jméno upomíná na někdejší gotickou Napajedelskou bránu s věží a předbraním, zbořenou kolem roku 1840. Z míst, kde brána kdysi stávala, se otvírá nádherný výhled do údolí Dyje, směrem na Kraví horu, k chrámu sv. Mikuláše a hradní rotundě nebo na opačnou stranu k železničnímu viaduktu a klášteru v Louce. Pokud budeme sestupovat po Napajedlech dolů, spatříme na pravé straně barokní sloupková boží muka s hlavou Kristovou, níže se pak můžeme vydat upravenou pěšinou do Rajské zahrady a Karolininých sadů. Zhruba uprostřed svahu mineme úhlednou empírovou kapli, kterou v roce 1831 nechal zbudovat koželužský mistr Bauer jako přístřešek pro starší barokní sousoší Piety. Náš sestup Napajedly končí u klasicistní kapličky se sochou sv. Jana Nepomuckého v Dyjské čtvrti, poblíž nájezdu na most na Kraví horu. Z Napajedel si lze cestu do Dyjské čtvrti zkrátit i několika křivolakými pěšinkami a schodišti v příkré stráni nad řekou.

- Kudy staří Znojemčané dobytek k řece hnali -

 
Znojmo mívalo od nepaměti problém se zásobováním pitnou i užitkovou vodou. Ražba hlubších studní ve sklepech měšťanských domů narážela na skutečnost, že Znojmo stojí na tvrdém skalním podloží vysoko nad řekou. K pokrytí tohoto deficitu byl proto od nepaměti využíván neomezený zdroj vody v řece Dyji pod městem. Název ulice Napajedla dobře vystihuje, kudy staří Znojemčané hnali svůj žíznivý dobytek a kudy také vozívali v sudech říční vodu pro potřeby řemeslných dílen ve městě. Z někdejšího hlavního tržiště na Dolním rynku (Masarykovo nám.) se na Napajedla dostaneme ulicí U Brány. Toto jméno upomíná na někdejší gotickou Napajedelskou bránu s věží a předbraním, zbořenou kolem roku 1840. Z míst, kde brána kdysi stávala, se otvírá nádherný výhled do údolí Dyje, směrem na Kraví horu, k chrámu sv. Mikuláše a hradní rotundě nebo na opačnou stranu k železničnímu viaduktu a klášteru v Louce. Pokud budeme sestupovat po Napajedlech dolů, spatříme na pravé straně barokní sloupková boží muka s hlavou Kristovou, níže se pak můžeme vydat upravenou pěšinou do Rajské zahrady a Karolininých sadů. Zhruba uprostřed svahu mineme úhlednou empírovou kapli, kterou v roce 1831 nechal zbudovat koželužský mistr Bauer jako přístřešek pro starší barokní sousoší Piety. Náš sestup Napajedly končí u klasicistní kapličky se sochou sv. Jana Nepomuckého v Dyjské čtvrti, poblíž nájezdu na most na Kraví horu. Z Napajedel si lze cestu do Dyjské čtvrti zkrátit i několika křivolakými pěšinkami a schodišti v příkré stráni nad řekou.   

Infocentrum Evropská unie Kudy z nudy Vranovsko
Jihomoravský kraj Znojmo ROP Jihovýchod Vinařský fond Všeobecná zdravotní pojišťovna Regionální noviny Znojemsko 5 + 2 Znojemský týden Znojemské listy Znojmo žije