Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Aktuální počasí

Počasí dnes:

17. 6. 2019

poloj

Bude skoro jasno až polojasno, přechodně až oblačno. Denní teploty 23 až 27°C. Noční teploty 16 až 12°C.

Obsah

MĚSTSKÝ PARK

MĚSTSKÝ PARK

- Plíce v centru Znojma -

Jen málokteré město v České republice se může pochlubit souvislým pásem veřejné zeleně přímo ve středu městské aglomerace. Městský park ve Znojmě, situovaný na hranici mezi středověkým a moderním městem, je jednou z mála ukázek velmi citlivého a nadčasového přístupu k rozšiřování a vytváření města na prahu nové doby. Zkušenosti z válek vedených během 17. a 18. století vedly k poznání, že staré gotické opevnění Znojma je prakticky nepoužitelné pro jakýkoli způsob obrany před moderně vyzbrojeným nepřítelem. Naopak, čím dále více se ukazovalo, že hradební zdi a brány jsou překážkou k dalšímu rozvoji města. Po požáru Znojma v roce 1802 bylo rozhodnuto o demolici pozdně-gotické Prostřední brány při ústí dnešní Kovářské ulice do náměstí Komenského. V roce 1804 pak byla na hraně vnějšího hradebního valu z iniciativy hejtmana Ekarta založena táhlá stromová alej spojující Horní a Dolní předměstí Znojma. Dnešní Komenského náměstí rozdělovalo alej na horní a dolní část. V průběhu 1. poloviny 19. století pak došlo k definitivnímu zasypání vnějšího hradebního příkopu a rozšíření parkových ploch podél centrální aleje. Rozpadající se hradba třetího pásu městského opevnění s baštami a bastiony byla přestavěna do parkové zdi členěné klasicistními altány. V letech 1880 až 1884 došlo ke zřízení dnešní Pontassievské ulice, čímž byla Dolní alej rozdělena na dnešní Dolní a Střední park. Ve stejné době obklopily Městský park reprezentativní budovy dnešního Gymnázia dr. Karla Polesného či České spořitelny (původně Německého spolkového domu). V Dolním parku byla tehdy zřízena keramická historizující fontána. Dnes Městský park stejně jako v minulosti představuje pro občany vítanou zelenou oázu uprostřed rušného města.

- Plíce v centru Znojma -

 
Jen málokteré město v České republice se může pochlubit souvislým pásem veřejné zeleně přímo ve středu městské aglomerace. Městský park ve Znojmě, situovaný na hranici mezi středověkým a moderním městem, je jednou z mála ukázek velmi citlivého a nadčasového přístupu k rozšiřování a vytváření města na prahu nové doby. Zkušenosti z válek vedených během 17. a 18. století vedly k poznání, že staré gotické opevnění Znojma je prakticky nepoužitelné pro jakýkoli způsob obrany před moderně vyzbrojeným nepřítelem. Naopak, čím dále více se ukazovalo, že hradební zdi a brány jsou překážkou k dalšímu rozvoji města. Po požáru Znojma v roce 1802 bylo rozhodnuto o demolici pozdně-gotické Prostřední brány při ústí dnešní Kovářské ulice do náměstí Komenského. V roce 1804 pak byla na hraně vnějšího hradebního valu z iniciativy hejtmana Ekarta založena táhlá stromová alej spojující Horní a Dolní předměstí Znojma. Dnešní Komenského náměstí rozdělovalo alej na horní a dolní část. V průběhu 1. poloviny 19. století pak došlo k definitivnímu zasypání vnějšího hradebního příkopu a rozšíření parkových ploch podél centrální aleje. Rozpadající se hradba třetího pásu městského opevnění s baštami a bastiony byla přestavěna do parkové zdi členěné klasicistními altány. V letech 1880 až 1884 došlo ke zřízení dnešní Pontassievské ulice, čímž byla Dolní alej rozdělena na dnešní Dolní a Střední park. Ve stejné době obklopily Městský park reprezentativní budovy dnešního Gymnázia dr. Karla Polesného či České spořitelny (původně Německého spolkového domu). V Dolním parku byla tehdy zřízena keramická historizující fontána. Dnes Městský park stejně jako v minulosti představuje pro občany vítanou zelenou oázu uprostřed rušného města.

Infocentrum Evropská unie Kudy z nudy Vranovsko
Jihomoravský kraj Znojmo ROP Jihovýchod Vinařský fond Všeobecná zdravotní pojišťovna Regionální noviny Znojemsko 5 + 2 Znojemský týden Znojemské listy Znojmo žije