Jeden svět je mezinárodní festival dokumentárních filmů s lidskoprávní tematikou. Proto v jeho programu najdete filmy jak o politických kauzách, tak i o životním prostředím a sociálních otázkách. Dokumentární filmy se zaměřují mimo jiné na to, aby jejich obsah měl dopad na změnu chování či postoje publika. Festival Jeden svět je provozován společnosti Člověk v tísni od roku 1999 a stal se největším festivalem podobného typu na světě. Roku 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům. Znojemská odnož Jednoho světa probíhá od roku 2012 a mimo jiné je organizována také týmem Znojemské Besedy.

 

Projekce pro školy

18. – 26. března / Kino Svět

 

Projekce pro veřejnost

19. – 22. března / Kino Svět

 

Vstupné: 100 Kč, rezervaci vstupenek můžete provést na webu Kino Svět kliknutím na symbol vstupenky u každého filmu, příp. telefonicky: 515 261 271.

 


 

PROGRAM

 

úterý 19 / 3 / 17.30, Kino Svět

Moje nová tvář / Is There Any Place for Me, Please?

Jarmila Štuková / Česká republika / 2023 / 75 min. 

 

Pětadvacetileté Martině se po kyselinovém útoku od bývalého partnera zhroutí svět. Přichází o zrak, má poleptaný obličej a horní polovinu těla. Dne 18. listopadu 2013 v 8:00 hodin nastupovala do svého vozu směřujícího do kanceláře, kde v té době pracovala. Někdo se přiblížil ke dveřím a hodil na ni kyselinu. Pak už si pamatuje jen bolest. Ve velmi intimních výpovědích, sledujeme Martinu krok za krokem od nejhlubších pádů až po největší pokroky a úspěchy.

Debata s hosty: režisérka Jarmila Štuková, producentka Maja Hamplová, MUDr. Břetislav Lipový

 

moje nova tvar 02

 

úterý 19 / 3 / 20.00, Kino Svět

Já, kapitán / Io capitano

Matteo Garrone / Itálie, Belgie, Francie / 2023 / 121 min. 

 

Výpravné drama, nominované na Oscara 2024, sleduje epický příběh dospívajícího chlapce Seydua, který se spolu se svým bratrancem Musou rozhodne opustit senegalský Dakar a vydat se na cestu do Evropy za lepší budoucností. Příběh dvou chlapců je současnou odyseou, v níž musí hlavní hrdinové překonat řadu překážek. V tomto velkém dobrodružství, během něhož se jejich sny, naděje a ambice mění v boj o přežití, nezbývá místo na zbožnost. Film obdržel Stříbrného lva na Benátském filmovém festivalu. 

 

io capitano 02

 


 

středa 20 / 3 / 17.30, Kino Svět

Hranice Evropy / The Limits of Europe

Apolena Rychlíková / Česká republika / 2024 / 98 min.

 

Před sedmi lety novinářka Saša Uhlová popsala v dokumentu Hranice práce nevyhovující pracovní podmínky v Česku. V pokračování projektu podává zprávu o novodobých formách vykořisťování v západní Evropě. Opouští Prahu a vydává se na západ. Během své cesty se zamýšlí nad stavem Evropy třicet let po zhroucení bipolárního světa. Proč jsme stále svědky tak do očí bijící ekonomické nerovnosti mezi „Západem“ a „Východem“, a proč je tolik lidí nuceno opustit své rodiny a hledat práci daleko od domova.

Debata s hosty: režisérka Apolena Rychlíková, novinářka Saša Uhlová

 

the limits of europe

 

středa 20 / 3 / 20.00, Kino Svět

Venezuela: Země ztracených dětí / Venezuela: Country of Lost children 

Juan Camilo Cruz, Marc Wiese / Německo / 2023 / 85 min. 

 

Venezuelu sužuje chudoba, hlad a násilí. Jedna z bývalých nejbohatších zemí Latinské Ameriky se rozpadá. Venezuelská demokracie byla zrušena, mezi lidmi vládne hlad, ve slumech umírají děti. Lidé často nemají prostředky ani na rakev, mrtvé pohřbívají v igelitových pytlích. Osudy opuštěných dětí reflektují dramatickou situaci v zhrouceném státě. Observační dokument natočený v tamějších slumech zblízka ukazuje, jak dlouhodobé zanedbávání infrastruktury dopadá na ženy a děti. 

 

venezuela country of lost children

 


 

čtvrtek 21 / 3 / 17.30, Kino Svět

Queendom

Agniia Galdanova / Francie, USA / 2023 / 98 min. 

 

Pro neohroženého 21letého queer umělce Gena je celý svět jedno obří molo. Vyrostla v odlehlých končinách Ruska. Dnes pořádá svá radikální vystoupení v supermarketech, stanicích metra a uprostřed moskevských ulic v alternativním protestu proti tomu, jak se v Putinově extrémně konzervativním Rusku zachází s LGBTQ+ lidmi. Lidé na ni křičí a Gena klidně odpovídá. S neutuchající podporou své babičky předvádí všechna stvoření, která v ní žijí, prostřednictvím svých velkolepých kostýmů, které často vyrábí z pásky a harampádí. 

Debata s hostem: Lukáš "Lukefry" Fritscher, Petr Horký (Reflex)

 

queendom

 

čtvrtek 21 / 3 / 20.00, Kino Svět

Namasté Himálaj / Namaste Himalaya

Anna Baranowski, Michael Moritz / Německo / 2022 / 93 min. 

 

Pro Michaela a Annu je cestování tím největším bohatstvím. Poháněni zvědavostí společně objevují barvitá zákoutí nejrůznějších částí světa. Když ale dorazí do himálajských hor v Nepálu, hranice se uzavřou; svět ochromí pandemie koronaviru. Uvíznou v jedné z nejchudších zemích světa. Útočiště najdou na úpatí osmitisícovek. Postupně však dochází jídlo. Lidé začínají mít hlad, ale jsou si paradoxně blíž. Dvojice se spřátelí s horskými průvodci, bezdomovci i farmáři. V této komunitě lidí z celého spektra získává dvojice nové zkušenosti a perspektivy.

 

namaste himalaya

 


 

pátek 22 / 3 / 17.30, Kino Svět

Útěk z Utopie / Beyond Utopia 

Madeleine Gavin / USA / 2023 / 115 min. 

 

Ze Severní Koreje se snaží utéct jednotlivci i celé rodiny. Se zrádnou cestou přes divokou řeku, nehostinné čínské hory i vietnamský prales se jim snaží pomoct pastor Kim, který svůj život zasvětil Bohu a pomoci uprchlíkům. Strhující pohled na to, co vše jsou lidé ochotni podstoupit, aby získali svobodu pro sebe i své blízké. Film sleduje poslední známé přeběhlíky, kteří se pokusili prchnout z jednoho z nejutlačovanějších míst na Zemi. Z místa, ve kterém vyrostli a věřili, že je rájem. 

Debata s hostem: novinářka Magdalena Slezáková, Deník N

 

beyond utopia 

 

pátek 22 / 3 / 20.00, Kino Svět

Rahčan – Ella se bouří / Rahčan – Ella’s Riot

Anne Marte Blindheim / Norsko / 2022 / 59 min. 

 

Ella patří k národu Sámů, původnímu obyvatelstvu severní Evropy. Zároveň je popovou hvězdou a aktivistkou, které záleží na ochraně sámského kulturního dědictví i severských ekosystémů. V horách na severu Norska, odkud Ella pochází, se kromě přírodního bohatství nacházejí i rozsáhlé zásoby mědi. Když norská vláda vydá povolení v oblasti těžit a úchvatnému fjordu hrozí zamoření toxickým odpadem, Ella se rozhodne jednat. Hudebnice se stává aktivistkou usilující o respekt k planetě a přírodě a dostává se tak do konfliktu se zájmy těžebních společností.

 

rahcan

 

Leták s kompletním programem ke stažení ZDE.

 


 

DOPROVODNÝ PROGRAM 

 

Promítej v Coolně

Klub Coolna Znojmo, nízkoprahové zařízení pod Oblastní charitou Znojmo, podporuje děti a mladistvé v obtížných životních situacích. Klub Coolna na Masarykově nám. 21, bude pro zájemce otevřen už od 15:30.

 

úterý 12 / 3 / 16.00, Coolna - Masarykovo nám. 21

Sonita

Rokhsareh Ghaem Maghami / Írán, Německo, Švýcarsko / 2015

Sonita se chce stát slavnou raperkou. Filmový štáb ji začíná sledovat v době, kdy jejími jedinými fanoušky jsou ostatní děti z útulku na okraji Teheránu. Sonita totiž s některými příbuznými uprchla před Tálibánem z Afghánistánu do Íránu, zatímco rodiče zůstávají dál v Afghánistánu. Zdá se, že Sonitu stejně jako asi 15 milionů dalších nezletilých dívek po celém světě čeká domluvená svatba. Rodiče láká 9000 dolarů, které by za dceru mohli dostat, a o rapování nechtějí ani slyšet; kromě toho je v Íránu sólový ženský zpěv zakázán. Jenže Sonita si chce svůj osud zvolit sama. Když se zeptá režisérky, zda si ji nechce koupit, když je stejně na prodej, její příběh nabere zcela nečekaný směr.

 

52 sonita det

 

čtvrtek 14 / 3 / 16.00, Coolna - Masarykovo nám. 21

Platon z Belfastu

Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath / Severní Irsko, Belgie, Irsko, Francie / 2022

Ředitel katolické chlapecké školy v hlavním městě Severního Irska Belfastu sází na progresivní přístup k výuce. Skrze filozofii učí studenty, jak se vyrovnat s komplikovanou minulostí země i s vlastním dospíváním. Jaké je vyrůstat ve městě, kde jsou stopy nedávných konfliktů všudypřítomné a místy ještě dnes probublávají na povrch v pouličních potyčkách? Charismatický ředitel Základní školy svatého Kříže (Holy Cross Boys' Primary School) razí názor, že špatné věci se stávají, ale klíčové je, jak na ně zareagujeme. Jako hlavní učební metodu využívá po vzoru Platóna diskusi. Se svými žáky řeší, co je to úzkost, agrese či strach a také jak tyto emoce pomocí krátkých filozofických cvičení zpracovat. Pro belfastské žáky je podle něj klíčové znát a pochopit minulost, aby se jim lépe žilo v přítomnosti. Lze ale v tak znesvářeném městě skutečně naučit děti vzájemnému respektu?

 

YoungPlato Still3 c SoilisuFilms 080004377e

 

Stará Pekárna

Pro zájemce je Stará pekárna otevřena už od 16:30.

 

úterý 26 / 3 / 17.30 / Stará Pekárna, Velká Mikulášská 3

Taiwan v srdci svobodný

Ostrov, který nabízí pestrost a autenticitu nejen přírodní, ale také lidskou, vám představí manželé David a Valerie Kozelští spolu s jejich taiwanskými kamarády, se kterými se před lety spojili k uskutečnění společných snů a cílů.

 

foto Taiwan

Nadcházející události

Znojemská Beseda
Masarykovo náměstí 449/22
66902 Znojmo 2

IČO:00092720   DIČ:CZ00092720