Když se řekne Znojmo, většina z vás si představí buď ráj okurek, nebo srdce Znojemské vinařské podoblasti. Avšak toto místo spolu s jeho okolím skrývá mnohem více chutí než ty, které jsou všeobecně známé. Jeho jedinečnost tkví především v jeho historii, která na vás při toulkách městem dýchá z každého zákoutí. Není se ani čemu divit, protože první písemná zmínka o Znojmě pochází již z 11. století. A tak se různé stavební slohy podepsaly&nbspdo vzhledu měšťanských domů a ulic, které vás zaujmou hned při první procházce. Stopy znojemské historie tedy rozhodně nelze přehlédnout, bez povšimnutí určitě nemohou zůstat dvě národní kulturní památky, a to Loucký klášter a rotunda sv. Kateřiny, která je nejvzácnější znojemskou památkou. Centrum města se pyšní také zachovalým hradebním pásem, v jehož věžích je umístěna expozice vývoje znojemského opevnění a výstava historických zbraní i zbroje. Nejnavštěvovanější památkou, ze které si odnáší spoustu zážitků především malé děti, je každoročně znojemské podzemí. Jeho chodby ukrývají dvě stálé expozice a několik pohádkových postav, ke kterým se vážou bájné legendy. Ti odvážnější mohou vyzkoušet jednu z adrenalinových tras, ve kterých se v podzemním bludišti dostanete ještě hlouběji. A kdo by to byl kdy řekl, že zrovna ve Znojmě se seznámíte s historií vaření piva. V areálu znojemského hradu se nachází nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje v kategorii velkých necírkevních staveb za rok 2017, Expozice pivovarnictví. Zde můžete obdivovat technologické zařízení varny z roku 1930, vyrobenou ve Škodových závodech v Plzni. Jeden z exponátů scezovací kádě si můžete dokonce prohlédnout i zevnitř a formou videa se seznámit s historií znojemského pivovaru.

 

Budete-li centrem města už nabaženi, můžete se za zajímavými místy vydat prakticky na všechny světové strany. Ze Starého Města vás klikaté uličky svedou přímo do panenské přírody Národního parku Podyjí, druhově nejbohatšího velkoplošného chráněného území v České republice. Úchvatné scenérie skalních vyhlídek, hlubokých lesů, chráněných vřesovišť i meandrů řeky Dyje si můžete vychutnat po skvěle značených turistických i cyklistických stezkách. Ty vás dovedou například na vyhlídky Králův stolec a Sealsfieldův kámen, proslulou vinici Šobes, zříceninu s rozhlednou Nový Hrádek anebo třeba k nejmenšímu rakouskému městečku Hardegg. Po pár kilometrech vás krajina, která je mylně považována za „placku“, překvapí svým převýšením a kopcovitým terénem. Ať už na kole, nebo tzv. po svých, se můžete vydat také po stezce EuroVelo 13, kterou lemuje i několik bunkrů a pevností z doby před druhou světovou válkou nebo 350m zachovalé železné opony včetně strážní věže. 

 

Pro ty, kteří chtějí zvolit jinou formu kochání se přírodou, se nabízí využití splavného toku Dyje. Zachovalé říční údolí je místem klidu a přírodního bohatství. Krajina se zde dochovala netknutá díky tomu, že tvořila přirozenou hranici mezi Českem a Rakouskem a splavnou se stala až roku 2014. Její pověst klidné řeky ji zajišťuje prostředí bez davů projíždějících vodáků a přitahuje tak skutečné milovníky vodáctví, které nelákají bujaré večírky ale nové zážitky. Jakmile vyjedete na vodu a necháte se unášet proudem, nenarazíte na žádné plovoucí občerstvení ani na přeplněný kemp. Ideální tedy je si nachystat svačinu a užívat si onu „cestu do pravěku“.  Přesně tak si budete připadat až zpozorujete, že krajina kolem si žije svým životem a místo hluku uslyšíte hlasy zdejší přírody. Na Dyji se můžete vydat na jeden až tři dny, avšak ti nejzdatnější mohou dojet až k Novomlýnským nádržím. Veškeré vybavení i nejrůznější kurzy si můžete zapůjčit a objednat ve vodáckém centru Stará vodárna, přímo pod znojemským hradem.

 

IMG 2186 zverejni

 

 

 

Nadcházející události

Znojemská Beseda
Masarykovo náměstí 449/22
66902 Znojmo 2

IČO:00092720   DIČ:CZ00092720