8. – 10. 9. 2023 / centrum města

Znojemské historické vinobraní je největší událostí roku, která do Znojma pravidelně přiláká desetitisíce návštavníků nejenom z České republiky, ale i ze zahraničí.

 

Historicky první vinobraní se uskutečnilo už v roce 1966 a jeho zakladatelem byl František Koukal. Ve svém scénáři dokázal skloubit královskou minulost města spolu s vinařskou tradicí. Ústřední postavou vinobraní se stal král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj tehdy připravilo bahatý program, jehož střípky, včetně tradičního předávání práv do rukou konšelů, se divákům nabízí k zhlédnutí dodnes.

 

Největší svátek vína v České republice ovládne královské město na řece Dyji vždy o druhém zářiovém víkendu. Do sedla ztepilého oře usedne představitel krále Jana Lucemburského, aby v čele své početné družiny čítající na pět set kostýmovaných osob a desítek zvěře, projel historickým centrem Znojma. Ve středověkém duchu se nese i program na třinácti scénách, na kterých se střílí z kuše, hráje středověké divadlo, láme kopí a bojuje v sedlech koní udatných rytířů. Pravděpodobně narazíte i na žebráky, mnichy a helbrechtice, tak dávejte pozor, ať jim nezaprodáte duši. Na třech hudebních scénách se vám předvedou kapely různých žánrů.

 

Atmosféru středověku doladí dobová hudba, kejklíři i tanečnice. V ulicích lákají trhovci na dobroty kuchyně historické i současné. Burčáky i zdejší vyhlášená vína dostanete častokrát nalévaná přímo místními vinaři v takzvaných mázhauzech, které jsou nedílnou součástí vinobraní. Nejvíce vinařů pohromadě se nachází na Vinném trhu a desítky vzorků vín pak můžete chutnat i v blízkosti slavné rotundy sv. Kateřiny, kde jako bonus získáte úchvatný výhled na řeku Dyji. V Sále předků na znojemském hradě je po oba dva dny připraveno netradiční poznávání vína a ochutnávka vody v rámci scény Víno všemi smysly. Návštěvníkům znavené jídlem, pitím i zábavou poskytnou odpočinek klidové zóny. 

 

Kompletní informace najdete na stránce www.znojemskevinobrani.cz

 

vinobrani

Nadcházející události

Znojemská Beseda
Masarykovo náměstí 449/22
66902 Znojmo 2

IČO:00092720   DIČ:CZ00092720